BLOG

Pvc Pencerede Camın Önemi

Pvc Pencerenin ısı ve ses yönünden performansı % 70 oranında kullanılan cama bağlıdır, çünkü pvc pencerelerin ortalama % 70 – % 80’lik kısmını cam oluşturduğundan dolayı ev ve iş yerlerimizde kullanacağımız pvc pencereleri seçerken cam tipine özen göstermemiz pvc pencerenin performansını doğrudan etkileyecektir.

 

Cam Tipleri:

 

Normal pencere camları Farklı kalınlıklarda ve çekme yöntemi ile üretilen camlardır. Pencerelerde kullanılan camların kalınlıkları anma adı olarak 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 mm’dir. Isı yalıtımı sağlamak için cam kalınlığını artırmanın faydalı bir yanı bulunmamaktadır. Cam kalınlığının artması bir yerden sonra pencere doğramasına fazla yük vereceği için özellikle ahşap doğramalarda kanatların sarkmasına yol açabilir. Bu bakımdan kanat büyüklüğünün artması halinde doğrama kesitlerinin buna göre tasarlanmasında yarar vardır.

Hava tabakalı camlar, Cam yüzeyinden ısı kaybını önlemek amacıyla üretilirler. Isı kaybını önlemenin gerektirdiği yapı biçimi aynı zamanda sesin geçişini de önemli ölçüde engelleyebilmektedir. Isı kaybını önlemek amacıyla üretilen hava tabakalı camlar, aralarında hareketsiz hava bulunan iki veya üç adet camın kenar kısımlarının dış hava ile bağlantısının kesilmesi yoluyla oluşturulurlar. Ancak iki cam levha arasında bulunan havanın nemi ya üretim sırasında önlenir ya da iki cam levhanın arasına konan metal veya plastik profilin İçine yerleştirilen nem alıcı maddelerle engellenir. Böylece iki cam arasındaki havanın nemi alınarak yoğuşma olasılığı ortadan kaldırılmış olur.

PVC pencere sistemlerinde kullanılan camlar kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, doğru yerde doğru camı kullanmak hem pvc doğrama alırken yatırım maliyetlerinizin artmasına engel olacak hem de sonraki dönemlerde pvc pencereden yüksek performansı almanızı sağlayacaktır.